Najlepsze polskie festiwale fotograficzne

Lato i jesień to czas festiwali i spotkań związanych ze sztuką wszelaką. 

A festiwale to świetna okazja ku temu, by poznać wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, zaprezentować własne portfolio, wziąć udział w seminariach, warsztatach, konkursach i dyskusjach oraz obejrzeć dziesiątki wystaw i filmów. Z racji tego, że wakacje czają się tuż za rogiem, przygotowaliśmy dla Was spis najciekawszych festiwali fotografii, które odbywają się w Polsce. Może w tym roku, planując urlop, wybierzecie się na jeden z nich? 

Festiwale fotografii są przeróżne – jeden ciekawszy od drugiego. Można więc uczestniczyć w tych z zakresu fotografii reporterskiej, artystycznej czy ślubnej. Jedne są ważnymi wydarzeniami świata fotografii, na które zjeżdżają sławne osobistości i łowcy talentów z agencji fotograficznych, podczas gdy inne to kameralne, pokonkursowe spotkania. Są wśród nich takie, które trwają weekend lub tydzień, ale kilka z nich trwa cały miesiąc. 

Miesiąc Fotografii w Krakowie 25.05-24.06.2018

Jest organizowany od 2001 roku. Początkowo wystawy odbywały się w krakowskich kawiarenkach i małych galeriach, a w 2006 roku nastąpił przełom: program podzielono na trzy bloki: sekcję narodową, tematyczny program główny i program OFF, a knajpki zamieniono na byłe fabryki, magazyny i pustostany. Mimo wielu zmian na przestrzeni lat o festiwalu tym można powiedzieć jedno: tętni życiem, jest buntowniczy i co roku przyciąga setki pasjonatów fotografii. To jeden z najbardziej pasjonujących i ambitnych festiwali na mapie wydarzeń fotograficznych, goszczący obecnie w muzeach i najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych Krakowa. Program co roku jest bardzo różnorodny, co oferuje widzom szeroki ogląd współczesnej fotografii i tematu przewodniego festiwalu. Każda z wystaw to inny punkt widzenia, subiektywna wypowiedź autora, która koresponduje z pozostałymi i zaprasza widza do dyskusji. Skłania do refleksji, stymuluje i integruje. 

Tegorocznym tematem festiwalu jest: Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego. 

http://photomonth.com/pl/

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi 21.06-01.07.2018

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Dziś – to miejsce jest przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. To miejsce spotkań. Od 2016 roku organizowany przez Fotofestiwal Kolektyw, który co roku zapewnia uczestnikom spotkania na wysokim poziomie i kreatywne podejście, pomysły i ultra ciekawy program.

Tegorocznym tematem festiwalu jest: Ludzka natura. 

http://fotofestiwal.com

TIFF Festiwal we Wrocławiu 06.09-30.09.2018

Organizowany od 2011 roku we Wrocławiu po to, by animować i nakręcać życie fotograficzne w mieście i regionie, z roku na rok nabiera siły. Skupiony wokół fotografii jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje – od działań amatorskich, przez symboliczne przekazy, aż do konceptualnych zapisów. Według twórców, jest ona nierozerwalnie związana z całym światem sztuki, a nie tylko w swoich granicach.

http://tiff.wroc.pl/pl/

Opolski Festiwal Fotografii 28.09-29.10.2018 

Jest organizowany od 2010 roku jako cykliczna impreza fotograficzna, której głównym założeniem jest prezentacja najważniejszych polskich twórców zajmujących się fotografią oraz promocja młodych artystów. Konsekwentnie od pierwszej edycji większość prezentacji i wystaw jest zdominowana przez fotograficzny dokument. Dokument jako indywidualna wizja fotografa, który w sposób najwierniejszy swoim odczuciom przedstawia rzeczywistość.

Tegorocznym tematem festiwalu jest: Wolność widzenia.

https://offoto.pl 

 

Informacje zaczerpnięte z oficjalnych stron festiwalowych.