Zdjęcia czarno-białe – charakterystyka

Gdy myślimy o fotografiach, możemy widzieć je dwojako – są one albo kolorowe albo czarno-białe. W zależności od tematyki zdjęć, trzeba dobrać odpowiedni typ kolorystyki. W przypadku fotografii krajobrazowej, reportażowej czy podróżniczej, najlepiej fotografować w kolorze. Dzięki temu możemy oddać klimat i wygląd miejsca, które chcemy uwiecznić, podkreślić pewne niuanse, wiernie odwzorować zastany moment. Kolory pozwalają zachować realizm.
Jeśli chodzi o portrety albo detale architektoniczne, niekiedy dobrze jest pokusić się o zdjęcia czarno-białe, ponieważ wówczas skupiamy się na głównym temacie naszych prac, a odbiorcy nie rozprasza nic, co wchodzi w kadr, nie odciąga wzroku od tego, co ważne.
Dzięki temu możemy podkreślić najważniejsze cechy danego miejsca, albo – co ważne – charakterystyczny wygląd czy detale modela. To świetny pomysł, jeśli zależy nam na przyciągnięciu uwagi do drobiazgów, które składają się na jedną spójną całość. 

 

Wielu fotografów często boi się fotografować w szarościach, bowiem w tego typu zdjęciach liczy się technika i precyzja – tutaj nie da się kolorem podrasować czy zakryć jakieś niedociągnięcia.

 

Monochromatyczne często jest synonimem określenia czarno-białe. Czy słusznie? Wyraz ten pochodzi z łaciny i w dosłownym tłumaczeniu znaczy „pojedyncza barwa”. Mówi więc o czymś, co jest jednokolorowe. Gdy opisujemy nim światło, chodzi wówczas o jedną długość fali. W sztuce – określa kolor w kilku odcieniach. W fotografii zaś słowo „monochromatyczny” odnosi się do generowanego obrazu, zaś filtry typu sepia (tony brązu) są monochromem w aparatach cyfrowych. 

 

Słowem monochromatyczny określamy też finalne wydruki zdjęć, które są w odcieniach szarości. Drukarki tego typu są sporo tańsze od drukarek kolorowych i często wypadają dużo korzystniej cenowo, jeśli chodzi o ich eksploatację. 

Co więcej – w ostatnich latach technologia poszła bardzo do przodu i na rynku pojawiło się wiele nowinek, które zrewolucjonizowały świat sprzętu. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. obiektyw/aparat monochromatyczny. Rejestruje on większą ilość światła, dzięki czemu fotografie wykonane nocą mają dobrą jakość i nie są zbyt ciemne. Dodatkowo w smartfonach znajdziemy tryb monochromatyczny inaczej zwany skalą szarości. Po jego uruchomieni wykonywane przez nas fotografie będą w odcieniach pomiędzy bielą a czernią. Często możemy wybrać z pomiędzy paru trybów i w zależności od tego, który wybierzemy finalny wygląd zdjęcia będzie się różnił – może być z większym lub mniejszym kontrastem, mocniej wpadający w szarości, z większymi cieniami bądź prześwietleniami. 

 

Na świecie odbywa się też sporo konkursów fotograficznych promujących fotografię monochromatyczną np. Monochrome Photography Awards czy MonoVisions Photography Awards. A na większości dużych konkursów znajdziemy oddzielną kategorię „czarno-białe”. 

 

Mimo tego, że wykonywanie zdjęć czarno-białych bywa bardziej wymagające, zachęcamy Was do tego, by tak działać – można się dzięki temu wiele nauczyć.