Trendy fotograficzne 2018

W każdej branży na początku roku podaje się trendy na bieżący sezon. Podobnie jest w fotografii, każdy rok rządzi się swoimi prawami i wyznacza nowe kierunki poszukiwania i style, jakie okażą się najbardziej pożądane w kolejnych miesiącach. Z publikacją tegorocznego wpisu zwlekaliśmy aż do marca, by móc na wiosnę zachęcić Was do nowych eksperymentów i z nową mocą odkryć to, co mają nam do zaoferowania tegoroczne nurty.

Jednocześnie, chcemy podkreślić, że trendy trendami, ale przecież każdy fotograf  ma swój styl i jego powinien się trzymać. Ale pobawić się w nowości zawsze warto, prawda?

 

  1. Nuta retro

Już w drugiej połowie ubiegłego roku dało się zauważyć, że coraz popularniejszy staje się powrót do przeszłości. Ziarniste zdjęcia, filtry w stylu „old school”, dużo starodawnej magii i ukłon w stronę czasów, gdy królowały aparaty na film. Stąd też pojawiające się prześwietlenia, wyblakłe kolory czy zabrudzenia na fotografii. Coś, co jeszcze było nie do pomyślenia, dziś święci triumfy.

 

  1. Życie no make-up

Zaczęło się od wielkich domów mody i rozchwytywanych magazynów modowych, które w ubiegłym roku postanowiły odejść od retuszowanych fotografii na rzecz ukazywania naturalnego piękna. Wszystko po to, by żyć w nieprzekłamanym świecie. Na Instagramie zakrólowały hasztagi #nomakeup czy #nofilter. Ma być autentycznie, szczerze i bez zadęcia.

 

  1. Klimatyczne oświetlenie

Pierwsi byli wspólcześni hipisi, którzy wokół swoich kolorowych namiotów rozwieszali lampki. Później miało być romantycznie, a w tym roku – prym wiedzie nastrojowe delikatne punktowe oświetlenie: świeczki, lampy, lampki, lampiony. Mogą być tłem, ale niejednokrotnie grają pierwsze skrzypce. Zdjęcia stają się lekko mroczne i ciemne, neonowe kolory odchodzą do lamusa. Rządzą głębokie cienie, niedoświetlenia, „mięsiste” kolory.

 

  1. Przyroda w pełnej krasie

Od lat coraz popularniejsze stają się zdjęcia podróżnicze – profile osób, które zajmują się fotografią przyrody są jednymi z najczęściej obserwowanych w mediach społecznościowych. Przyroda ma być majestatyczna, dzika. A przy tym pomna swojej wielkości. Aby ukazać jej piękno, coraz więcej fotografów sięga po drony i robi zdjęcia z lotu ptaka.

  1. Jaaaakość

Zarówno w świecie fotografii jak i filmów, ważna jest jakość. W 2018 roku nie ma już miejsca na buble i obrazy uchwycone przysłowiowym żelazkiem. Praktycznie każdy nowoczesny aparat ma opcję nagrywania filmów w jakości 4K, więc dlaczego po nią nie sięgnąć?

 

  1. Analogowy świat

A z nowinek nie-nowinek? Wielu fotografów, czy to amatorów czy profesjonalistów, coraz chętniej wraca do aparatów analogowych. Znudzeni pędem i mniejszym wpływem na końcowy efekt, kupują (lub ściągają ze strychów) stare aparaty i przywracają je do łask. Flickr, Instagram, Vero –zapanowała tem moda na polaroidy, zenity i…macie swoje typy?