Sposób na urlop – fotowyprawy

Naturalną rzeczą w czasie podróży jest to, że bardzo chętnie sięgamy po aparat. Szczególnie jeśli mniej lub bardziej profesjonalnie zajmujemy się fotografią – wtedy zdjęcia i całe do nich przygotowanie staje się dla nas bardzo ważne. Niestety, w momencie, gdy wybieramy się na zorganizowane wakacje (czy nawet na wypad ze znajomymi) nie mamy zbyt wiele czasu na naszą pasję. Najważniejsze staje się zwiedzanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, trudno jest więc wykrzesać wystarczająco dużo czasu, by móc w pełni poświęcić się hobby. Pozostaje nam jedynie pstrykanie zdjęć „przy okazji”, bez porządnego nawet rozstawienia statywu. Co jednak, jeśli naprawdę chcesz wykorzystać swój potencjał i przywieźć z wyprawy piękne fotografie? Nie gonić od zabytku do zabytku, a skupić się na tym, co ważne? 

Dla takich osób powstała idea fotowypraw. To nic innego jak zorganizowane wypady stworzone przez fotografów dla fotografów. W ich trakcie mamy czas na robienie zdjęć, nikt nas nie ponagla. Program nie jest tak napięty jak podczas wyjazdów z innymi biurami podróży, a cały plan wycieczki skonstruowany został tak, by znaleźć się w danym miejscu o najlepszej porze (np. jeśli chodzi o światło). Ważne jest też to, że w czasie wypraw fotograficznych każdy ma ten sam cel, dzięki czemu wszyscy się rozumieją i wspierają. 

To nie są warsztaty fotograficzne, bardziej – to wspólny wyjazd w dane miejsce, by tam realizować dany „temat”. Najczęściej nie są wymagane żadne specjalne umiejętności fotograficzne. Każdy, kogo fotografia pasjonuje, rozmowa o niej to dla niego przyjemność – jest mile widziany. Warto jednak, by każdy uczestnik miał choć podstawową wiedzę, można wybrać się na 1-2 dniowy kurs i się podszkolić. No i co równie ważne – znajomość swojego sprzętu to podstawa. 

Cechą wyjazdów fotograficznych jest ich specyficzny rozkład dnia i tempo. Tutaj nikt nie pędzi, chodzi o to, by rozkoszować się robieniem zdjęć. Jednocześnie – trzeba przygotować się na wczesnoporanne wstawanie (co dzień wschód słońca – to priorytet!) i późne chodzenie spać (a bo to jeszcze porozmawiam, zajmę się edycją etc.). 

Jednym z organizatorów fotowypraw jest Marcin Dobas, polski fotograf i podróżnik współpracujący z National Geographic, który jest założycielem www.wyprawyfoto.com.pl. Biuro oferuje wyjazdy m.in, na Grenlandię, do Indii czy do Finlandii – każdy tematyczny, każdy pod okiem profesjonalistów. 

Inne biuro, które oferuje wyprawy fotograficzne to www.horyzonty.pl. Z tym biurem z kolei możemy wybrać się na Islandię, do Toskanii, Etiopii czy Bawarii. Terminy zostały obmyślone zgodnie z najciekawszymi wydarzeniami w regionie i dopasowane do rytmu natury. 

Ostatnim ciekawym organizatorem, który zajmuje się wyprawami foto, jest www.ewaipiotr.pl. To dwoje fotografów, którzy uczestniczą w każdej wyprawie i zawsze chętnie pomogą i doradzą. Prowadzą także warsztaty fotograficzne. Z nimi pojechać można m.in. do Namibii, Czarnobyla, Prowansji czy Słowenii. 

Jak widzicie, jest w czym wybierać. Jeśli zatem myślicie o oryginalnej i ciekawej formie spędzenia czasu – kto wie, czy fotowyprawa nie będzie dla Was idealnym wyborem? Polecamy serdecznie!