Rodzaje fotografii ze względu na miejsce fotografowania

W ostatnim wpisie dzieliliśmy fotografię ze względu na fotografowany obiekt. Dziś przyszedł czas na rzecz mniej zróżnicowaną, natomiast równie ciekawą. Rodzaje fotografii ze względu na miejsce, w którym robione są zdjęcia. Wyróżniamy trzy:

  • fotografia plenerowa;
  • fotografia studyjna;
  • fotografia we wnętrzach budynków.

Ogólny opis danego rodzaju kryje się w samej nazwie, spróbujmy jednak je rozwinąć.

Skąd wzięło się pojęcie „fotografia plenerowa”? Słowo „plener” pochodzi z języka francuskiego „en plein air” co bezpośrednio można przetłumaczyć jako „na zewnątrz”, „pod gołym niebem”, „na dworze”, „na powietrzu”. Początkowo opis ten odnosił się do malarstwa, które wykonywane było bezpośrednio na świeżym powietrzu, w naturze. W momencie, gdy narodziła się fotografia, nazwę tę zaczęto także odnosić do fotografii wykonywanych na łonie natury. W obecnym czasie plener jest nazwą o wiele szerszą, która obejmuje nie tylko naturalne ujęcia w lasach, na łąkach czy przy akwenach wodnych, ale taże kadry pod gołym niebem w miastach czy na wsi. Wspaniałe ujęcia można uchwycić w pobliżu starych mostów, opuszczonych fabryk, we mgle przy torach kolejowych czy nocą wśród neonów centrum metropolii. Coraz częściej pojawiają się ciekawe pomysły fotografów dotyczące fotografii plenerowej, odchodzi się od utartych schematów na rzecz innowacyjnych rozwiązań i zaskakujących pomysłów.

Fotografia studyjna to jeden z najbardziej wymagających rodzajów fotografii, do którego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i miejsce. Sesja odbywa się we wcześniej specjalnie przygotowanym studio z użyciem lamp błyskowych, blend i wyzwalaczy. Studio musi być dobrze oświetlone, przestrzenne, a aspektem, o którym nie wolno zapomina, jest także atmosfera, która powinna w nim panowa. Taka, by zarówno modelka jak i fotograf czuli się pewnie i swobodnie. W studio najczęściej powstają sesje modowe, katalogowe czy buduarowe. Pracują przy nich nie tylko modelka czy fotograf, ale także wizażystka, charakteryzator czy osoba odpowiedzialna za stroje (podobnie rzecz ma się przy sesji plenerowej, jednak w tym wypadku kładziony jest na ten aspekt bardzo duży nacisk). Fotograf nie wykorzystuje zastanej scenerii, a sam ją tworzy, używając odpowiednich rekwizytów czy sprzętu.

Fotografia we wnętrzach budynków to połączenie dwóch poprzednich rodzajów. Z jednej strony – podczas sesji wykorzystujemy zastaną scenerię, dopasowujemy się do niej, wchodząc do danego (zupełnie nieprzygotowanego) pomieszczenia, którym może być restauracja, opuszczony budynek czy też ciekawy architektonicznie budynek muzeum lub galerii. Z drugiej strony – podczas wykonywania ujęć wykorzystujemy sprzęt – lampy, blendy, rekwizyty. Działamy we wnętrzu, jednak nie jesteśmy od niego w pełni zależni. Główną różnicą od pracy w plenerze jest…dach – nie działamy pod gołym niebem. Świetne zdjęcia wychodzą, gdy opieramy swój koncept na kontraście: w opuszczonym budynku starej parowozowni urządzamy sesję ślubną, łącząc tym samym „ciężkie” wnętrze z delikatnością pary młodej.

Pomysłów na sesje jest mnóstwo i wcale nie trzeba trzymać się utartych schematów, by rezultatami swojej pracy móc zaskakiwać odbiorców.