Rodzaje fotografii – ze względu na fotografowany obiekt

Niedawno dzieliliśmy fotografię ze względu na jej przeznaczenie. Była to fotografia użytkowa i artystyczna.

Dziś chcielibyśmy zaprezentować podział fotografii ze względu na typ fotografowanego obiektu, a będą to:

  • fotografia portretowa;
  • fotografia okolicznościowa;
  • fotografia krajobrazowa;
  • fotografia przyrodnicza;

To cztery podstawowe typy, przy czym każdy z nich charakteryzuje się odpowiednimi zasadami, kompozycją czy kanonem.

Fotografia portretowa, jak sama nazwa wskazuje, ukazuje ludzi. Istnieją dwie główne szkoły – jedna z nich mówi o tym, by zawsze ukazywać piękno i schlebiać osobie portretowanej (tutaj do głosu często dochodzi retusz i dość mocna zabawa w Photoshop), druga – za główny cel stawia sobie oddanie prawdy, ukazanie człowieka takim, jaki jest, bez ulepszania; często fotografowie pragną w ten sposób oddać osobowość bohatera lub skupiają się na cechach charakterystycznych. W fotografii portretowej ważny jest kontakt z człowiekiem, wchodzenie z nim w interakcje, a nawet rozwijanie swojego rodzaju więzi, by móc zbliżyć się do bohatera. Artyści starają się wypracować swój styl, jakim może być tworzenie tylko czarno-białych fotografii, fotografowanie jedynie twarzy, ascetyczne zdjęcia bez makijażu czy wprost przeciwnie – tworzenie barwnych grafik.

Fotografia okolicznościowa to głównie zdjęcia z ważnych uroczystości, czy to rodzinnych czy państwowych (co często staje się wówczas reportażem). Jednym z najbardziej oczywistych i popularnych typów jest fotografia ślubna, która od paru lat przestaje być czymś kiczowatym, co kryje się w rodzinnych albumach, a co wstyd ogląda. Zmieniło się jej oblicze i na dzień dzisiejszy coraz więcej fotografów stara się, by zdjęcia były artystyczne, oddawały klimat i nie tylko ukazywały ludzi, ale także – opowiadały historię. Tutaj również ważny jest styl – niektóre zdjęcia są przytłumione, lekko mroczne, podczas gdy inne charakteryzują się soczystymi kolorami; są zdjęcia typowo portretowe jak i te ustrzelone szerokokątnym obiektywem.

Fotografia krajobrazowa ukazuje…krajobraz. Mogą być to góry, lasy, morze czy jeziora. Tutaj liczy się jakość i kreatywność – nie sztuką jest cyknąć zdjęcie z głównego punktu widokowego w mieście, sztuką jest tak spojrzeć na obiekt, by pokazać go z zupełne nowej, niecodziennej perspektywy. Fotografując krajobrazy, dużą wagę przykłada się do świata – inne ujęcia wychodzą za dnia, inne w nocy, o wschodzie czy o zachodzie słońca. Dobra fotografia krajobrazowa oddaje głębie, jest niczym portal do innego świata.

Fotografia przyrodnicza skupia swoją uwagę na naturze, na kwiatach i na zwierzętach. Często jest to fotografia makro, czyli robienie zdjęć maksymalnie blisko, które skupiają się na maleńkim elemencie rośliny czy na owadzie. Są to także zdjęcia robione za pomocą zoomów, by móc uchwycić ptaka siedzącego wysoko na drzewie, wieloryba w oddali czy małe leśne zwierzę baraszkujące wśród liści. Fotografia przyrodnicza wymaga dużego skupienia i cierpliwości, bowiem często godzinami trzeba czekać aż zwierzę wyjdzie ze swojego schronienia a kwiat się rozwinie.