Przegląd najlepszych konkursów fotograficznych

Fotografia to dziedzina, w której można wyrazić siebie. Oddać swoje uczucia, emocje i odczucia związane ze zdjęciem, które powstało w danym – nieprzypadkowym – momencie. Na początku swojej drogi każdy tworzy dla siebie, do tak zwanej szuflady. Później – wraz ze wzrostem umiejętności rośnie także apetyt na szersze grono odbiorców. I na dalszy rozwój i pracę nad warsztatem. Jednym z najlepszych rozwiązań ku temu, by dotrzeć do jak największej ilości osób jest wzięcie udziału w konkursach fotograficznych, które organizowane są regularnie zarówno na skalę ogólnopolską jak i międzynarodową.

Dziś czas na szybki przegląd najciekawszych propozycji w kwestii konkursów, w których mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.

Leica Street Photo – jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w Polsce, którego pierwsza edycja wystartowała w 2010 roku. Uczestnicy zgłaszają swoje prace, które swoją tematyką mają obejmować szeroką pojęte street photo – fotografię uliczną. Myśl przewodnia? „Uchwyć decydujący moment, zamknij historię w jednym zdjęciu i zgłoś się do udziału w prestiżowym konkursie”. Poziom jest bardzo wysoki, nie tylko wymagań, ale także nadsyłanych prac. Na obrazach życie, życie w obrazach. Znaleźć się w gronie zwycięzców, to jak wygrać w lotka.

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic – organizowany przez magazyn National Geographic Polska konkurs skierowany do fotografów z całego świata, którzy pragną oddać na zdjęciach swoje przeżycia, podać innym życie na talerzu. WKF to coś więcej niż zwykły konkurs. Pierwsza polska edycja miała miejsce w 2004 roku i od tego czasu jest to instytucja o ogromnym zasięgu i sile oddziaływania. W 2006 roku wystartowała także pierwsza edycja międzynarodowa. Przez ponad dekadę istnienia imprezy uczestnicy nadesłali blisko milion zdjęć. Wyłania się z nich fascynujący obraz współczesnego świata widziany oczami fotografw. Wszystkich łączy jedno marzenie – pokazać swoje fotografie na łamach legendarnego magazynu. Wielu uczestnikom konkurs ten otworzył drzwi do dalszej, prężnej kariery.

World Press Photo of the Year – to największy konkurs fotografii branżowej dla fotografów pracujących dla prasy. Organizowany corocznie nieprzerwanie od 1955 roku przez holenderską fundację World Press Photo, wyniki zaś ogłaszane są w lutym. Zwycięscy wyłaniani są w kilkunastu kategoriach, zarówno pojedynczych zdjęć jak i całych serii reportażów np. zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda.

Grand Press Photo – to ogólnopolski konkurs skierowany do zawodowych fotoreporterw pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerw. Jest organizowany przez magazyn „Press” od 2005 roku, a fotografie ocenianie są w następujących kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Portret. Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do ktrej należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo. Wszystkie fotografie, ktre trafiają łu, są prezentowane na wystawie pokonkursowej, a ponadto co roku „Press” wydaje okolicznościowy album „Grand Press Photo”.

Nikon Annual Photo Awards – to jeden z najciekawszych międzynarodowych konkursów organizowanych przez Nikon Corporation od 1969 roku. Organizatorzy pragną odkryć nową jakość fotografii i stworzyć najlepsze standardy. Idea wspiera fotografów – profesjonalnych i amatorów – i filmowców, którzy pragną poprzez swoje prace opowiadać historie, a co więcej – chcą poprzez swoje dzieła wpływać na innych i zmuszać odbiorców do myślenia i konstruktywnego odbioru świata.

Gotowi do działania? Róbcie zdjęcia i nie bójcie się wyjść z nimi do świata! Walczcie o siebie, realizujcie marzenia i sięgajcie po więcej.