Pomysły na prezent dla fotografa cz II

Parę lat temu pisaliśmy Wam o prezentach, które ucieszą każdego fotografa, dzisiaj zaktualizowaliśmy tę listę i mamy dla Was propozycje dla każdego, kto fotografią zajmuje się mniej lub bardziej profesjonalnie. Na liście znajdziecie zarówno gadżety za kilkadziesiąt złotych, jak i akcesoria, które mogą ułatwić pracę w czasie sesji czy podczas obróbki. Rozpiętość cenowa to od dwudziestu paru złotych po parę set, w zależności od zasobności naszego portfela. 

 

Do napisania tego artykułu zainspirował nas pomysł fotografki Mariny Llopis, która postanowiła w kreatywny sposób wykorzystać zużyte kasetki po filmach 35 mm. Zrobiła z nich urocze doniczki, które pięknie ozdabiają wnętrze domu. Fotografia analogowa cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem i w domu wielu z nas plątają się takie kasetki. To może być bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie ich i zrobienie upominku DIY. W takich „wydrążonych kasetkach” można śmiało sadzić miniaturowe sukulenty. 

Aby zrobić taką doniczkę, należy otworzyć ją nożyczkami, podważając wieczko. Później trzeba wyciągnąć szpulkę. Fotografka dno wysypała małymi kamyczkami, na nie posypała ziemię – dzięki czemu całość jest bardziej spójna i lepiej się trzyma. W późniejszym czasie pomocny będzie otwór na dole, przez który wyleci nadmiar wody.

 

Kolejnym świetnym prezentem, który powstał z wykorzystania zepsutych obiektywów, są kubki. Ze starego sprzętu pozostała jedynie obudowa, która została zaimpregnowana tak, by spokojnie można z niech pić. Znajdziemy je w sklepach z akcesoriami fotograficznymi i na allegro – podpowiemy jedynie, byście zwrócili uwagę na to, czy są to autentyczne stare obiektywy czy jedynie plastikowe zamienniki. Ich ceny wahają się między 30 a 100 zł. Często można też znaleźć kubki termiczne. 

 

Z prezentów bardziej praktycznych, a mniej gadżeciarskich, strzałem w dziesiątkę okaże się profesjonalny pasek do aparatu. Czy jest nam potrzebny pasek, skoro jeden dostaliśmy w komplecie z body? Otóż tak, bowiem często paski robione w małych rzemieślniczych firmach są świetnie wykonane, symetrycznie rozkładają ciężar sprzętu, często mają też kieszonki na karty czy karabinki do podpięcia obiektywu. Można zamówić personalizowane z imieniem i nazwiskiem czy nazwą firmy. Ich ceny wahają się między 150 z 300 zł. Fripers, Mrs.Strap, equipo czy Eupidere to jedne z marek oferujących takie akcesoria.

 

Kolejnym praktycznym prezentem będzie karta pamięci – tutaj nie warto oszczędzać i postawić na  jakość, cena będzie zależała od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy i jaką pojemność będzie miała wybrana karta. To od nich zależy nasze powodzenie na sesji i w zasadzie bez porządnej karty pamięci nie będziemy w stanie rozwinąć się jako artysta. Podobnie rzecz ma się z dyskami zewnętrznymi. Możemy kupić taki 500 GB lub 1 TB. Jest to sprzymierzeniec w przypadku pracy w czasie postprodukcji i przechowywania zdjęć.

A na koniec…aparat. Sporo osób sięga po aparaty natychmiastowe, które są ciekawym rozwiązaniem i pomagają nam mieć świetną pamiątkę z różnych imprez czy wypadów. FujiFilm Instax mini 9 drukuje zdjęcie od razu po jego zrobieniu. Jego obsługę jest w stanie opanować przedszkolak, a robienie zdjęć taką samą frajdę sprawia dzieciom i dorosłym. Aparat kosztuje od około 259 zł (w zależności od wersji kolorystycznej).