Planeta ziemia w konkursach fotograficznych

Rokrocznie na całym świecie odbywają się wszelkiego rodzaju konkursy fotograficzne czy inicjatywy, część z nich dotyczy mody, inne są związane z fotografią portretową czy streetową. Równie ważne są jednak działania związane z naszą planetą – z pokazywaniem zdjęć natury, zwierząt czy środowiska. W dzisiejszym tekście chcielibyśmy przedstawić kilka najciekawszych fotograficznych odniesień do przyrody, które ukazały się w mediach w ostatnim czasie. 

Jednym z najważniejszych jest coroczny Enviromental Photography Of The Year 2019, konkurs, w którym głównym tematem dzieł jest…środowisko i świat, w którym żyjemy. EPOTY pokazuje skutki ludzkiej działalności na przyrodę. Tegoroczne wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Zwycięskie fotografie pokazują rzeczywistość, w której ludzie i przyroda zmagają się ze skutkami zmian klimatu.


Fotografia przedstawiająca fale zalewające Mumbaj okazała się być najlepsza – jej autor to SL Shanth Kumar. Kontekst fotografii jest porażający – przedstawia ona rybaka, którego fala wyniosła z domu, na szczęście pomógł mu ktoś inny. Jednak ten obraz dobitnie ukazuje czasy, w których żyjemy – czasy zmian klimatycznych i ocieplenia klimatu. Przez coraz wyższe temperatury podnosi się poziom wody i takie powodzie w miastach nadbrzeżnych są coraz częstszym zjawiskiem.


Podnoszący się poziom wody miał także wpływ na wybór kolejnego laureata. To Sean Gallagher utrwalił Tuvalu niszczone przez wodę. Zdjęcie ukazuje powalone drzewa leżące na plaży w Funafuti lagoon. Poprzez coraz wyższy poziom wody coraz więcej wysp archipalegu Południowego Pacyfiku może zniknąć.

Kolejnym wyróżnionym okazał się być Eliud Gil, który 1 stycznia 2018 roku zrobił zdjęcie w mieście Mexicali w Meksyku. Zatytułował je „zanieczyszczony nowy rok” – właśnie dlatego, że ten dzień odznaczał się w historii największym stopniem skażenia powietrza, spowodowanego zmianą klimatu, położeniem geograficznym, przemysłem i transportem. 

Jednym z najbardziej wstrząsającym zdjęć jest fotografia Dharshie Wissah. Ukazuje ona kenijskiego chłopca na kolanach pijącego brudną wodę prosto z kałuży. To codzienny widok – przez brak dostępu do wody pitnej spowodowany wylesianiem najbliższych obszarów. Co za tym idzie? Wiele śmiertelnych chorób, na które umierają tysiące Afrykańczyków rocznie. 

Historie opowiedziane na fotografiach EPOTY są wstrząsające, ale bardzo ważne, bowiem często obrazem dużo łatwiej jest zmienić myślenie. Obrazy krzyczą bardziej niż słowa. 

Takim obrazem jest zdjęcie zrobione przez Robina Frienda w Ceredigion w Walii. Znajduje się tam stary szyb, częściowo wypełniony wodą. Jaskinia z biegiem czasu stała się dzikim wysypiskiem śmieci, w którym znalazły się nie tylko małe przedmioty, jak mikrofalówki, ale również… samochody. Śmieci zajmują prawie całą powierzchnię tego miejsca, a z relacji fotografa wynika, że niektóre z przedmiotów mają po pół wieku. Aż strach pomyśleć, jak bardzo skażona musi być woda na dnie.

Takie akcje wydają się być bardzo szokujące i skandaliczne, ale są potrzebne. Dla dobra nas samych i dla dobra Ziemi.