Najlepsze miejsca w sieci na portfolio fotograficzne

W życiu (i karierze) każdego fotografa przychodzi moment, w którym zaczyna czuć potrzebę wyjścia ze swoimi fotografiami do szerszej publiczności. Może to być powodowane chęcią zdobycia klientów, poszerzenia zakresu swoich działań czy też „ludzkim” pragnieniem zdobycia pochwały i aprobaty. Czy Ty także dotarłeś do tego etapu? Zgromadziłeś materiał, masz swój styl, wiesz, co chcesz pokazać i jak, ale nie wiesz gdzie? Specjalnie dla Ciebie w tym tekście zgromadziliśmy najlepsze miejsca w internecie, gdzie warto stworzyć swoje portfolio.

Dlaczego warto zadbać o to, by portfolio było ciekawe, urozmaicone i profesjonalne? Jest to etykieta każdego fotografa. Ciężko zdobyć pierwsze zlecenia na piękne oczy, chyba, że piękne oczy pokazane będą na niezłych zdjęciach, a te z kolei w dobrze się prezentującej galerii. To chyba wystarczające powody, prawda? W dzisiejszym poście skupimy się przede wszystkim na portalach, skupiających wokół siebie dużą sieć społeczności, z ciekawym interfejsem i łatwością użytkowania.

1. ZnanyFotograf.com

Portal dla tych, którzy chcieliby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony pozwala stworzyć portfolio fotograficzne (całkowicie za darmo, bez limitów, korzystając z szablonów), a z drugiej – ułatwia pozyskiwanie klientów. W procesie rejestracji zaznacza się rodzaj wykonywanej fotografii, teren swojego działania i podaje dane kontaktowe, a dzięki temu – klienci sami do Ciebie trafiają.

2. 500px.com

Jeden z najpopularniejszych portali na zachodzie, gdzie uważany jest za dość prestiżowe miejsce. To świetna opcja dla tych osób, których zdjęcia są już na naprawdę dobrym poziome. Przyjazny interfejs i przejrzysta galeria pozwalają łatwo wykreować swój wizerunek i zadbać o estetykę. W bezpłatnej wersji można przesyłać do 20 zdjęć tygodniowo. Plusem tej strony jest także to, że za jej pośrednictwem można sprzedawać swoje zdjęcia.

3. flickr.com

Legendarna galeria fotografii i jeden z najpopularniejszych serwisów w sieci. Kieruje się dwoma celami. Po pierwsze chce, aby użytkownicy mogli dzielić się swoimi zdjęciami z innymi osobami. Po drugie dąży do umożliwienia łatwego zarządzania treścią – zdjęciami i wideo. Warto dodać że Flickr umożliwia łatwy dostęp do parametrów ekspozycji EXIF, co dla wielu jest szczególnie istotne. Plusem tego rozwiązania jest 1 TB przestrzeni dyskowej na fotografie. Do rejestracji potrzebne jest jednak konto na Yahoo.

4. behance.com

Świetna strona, która gromadzi najbardziej kreatywne głowy ze świata. Można tutaj znaleźć masę inspiracji. Poza fotografiami, jest tutaj także miejsca na logotypy, kampanie reklamowe, grafiki i ilustracje. Większość studiów projektowych i designerów ma tutaj profile. Strona ma pewne zasady: zamiast dodawać pojedyncze zdjęcia, skupiamy się tutaj na projektach. Jeden projekt może zawierać np. całą sesję zdjęciową. W obrębie projektu można umieścić zarówno tekst, obraz, jak i wideo. Konto na stronie jest zupełnie darmowe. Nie ma żadnych limitów ilościowych – projekty można wrzucać tak często, jak mamy na to ochotę. Świetną opcją jest personalizacja własnego profilu.

A Ty, który portal wybierasz?