Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć

Współcześnie fotografia przestała ograniczać się do naciśnięcia spustu migawki. Obecnie coraz większą wagę przykłada się do postprodukcji, powszechnie znanej jako obróbka lub edycja fotografii. Dzięki niej można nadać fotografiom odpowiedni klimat, odrobinę magii i uśmiechu, pobawić się efektami naszej pracy. A co ważniejsze, jest to wspaniały sposób, by uatrakcyjnić nieco swoje zdjęcia.
Najpopularniejszym programem do obróbki zdjęć jest Photoshop. Jednak, by wejść w jego posiadanie, potrzeba sporego nakładu finansowego i odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
Co więc zrobić jeśli chcemy poszerzać nasz warsztat i pracować nad efektami naszej pracy, ale nie chcemy na początku bawić się Photohopem i Lightroomem?
Odpowiedź jest prosta: świat darmowych programów do obróbki!

Dziś zestawienie najlepszych z nich, które dostępne są na rynku. Za darmo.

Gimp

To jeden z najbardziej powszechnych (i zaawansowanych) programów do obróbki zdjęć. Ma wierne grono odbiorców na całym świecie, zadowolonych z oferowanych możliwości. Opcje, dostępne w tej aplikacji, są łudząco podobne do tych z Photoshopa. Edycję możemy przeprowadzać na warstwach, korzystać z masek i stosować przezroczystości. Wielu doświadczonych fotografów uważa GIMP za jeden z najlepszych programów, dostępnych na rynku za darmo.

Photoscape

To prosty program do obróbki zdjęć, doskonały dla niezaawansowanych fotografów. Ma wszystkie przydatne opcje, takie jak kontrast, jasność, ale również usunięcie szumu czy korekcja balansu bieli i możliwość wyboru spośród rozmaitych filtrów. W nowej wersji Photoscape X Pro można przetwarzać nawet zdjęcia RAW, a także nakładać maski i miejscowo aplikować efekty. Paleta dostępnych funkcji pozwala m.in. na regulację jasności i kolorów, modyfikację światła i cienia, usuwanie zamglenia, wyostrzanie za pomocą maski wyostrzającej, redukcję szumu czy retusz portretu.

PickMonkey

Aplikacja, która dostępna jest w przeglądarce internetowej. Jest prosta w obsłudze i bardzo intuicyjna. Większość oferowanych opcji jest darmowa. Dostępne bezpłatnie narzędzia służą przede wszystkim do podstawowej edycji, poprawy jasności, kontrastu, kolorów, kadrowania, prostowania, wyostrzania czy zmiany rozmiaru. Mamy też kilka narzędzi retuszu, takie jak punktowy korektor skaz czy narzędzie do wybielania zębów. Zdjęcia można także dodawać z internetu, portali społecznościowych czy z chmur, z których korzystamy na co dzień.

Raw Therapee

To najpopularniejszy program do odczyt u edycji zdjęć w surowym formacie RAW. Jak wiadomo – te fotografie wymagają szczególnego traktowania. To całkiem niezła alternatywa Adobe Lightroom. Aplikacja zawiera narzędzia, za pomocą których poprawimy naświetlenie i kolorystykę fotografii, poprawimy balans bieli, odzyskamy szczegóły ze zbyt jasnych lub ciemnych miejsc.

Picasa

Program spod bandery Google, z bardzo przyjaznym i intuicyjnym interfejsem. Program można połączyć ze swoim kontem na Gogle+, co umożliwi przesyłanie zdjęć do swojej galerii na tym serwisie. Opcje obróbki są podstawowe: zmieniać możemy kadr, jasność, ostrość, czy nasycenie kolorów, a także stosować filtry.