Humans of New York

Humans of New York, czyli Ludzie Noweg Jorku to projekt autorski nowojorskiego fotografa Brandona Stantona. Zaczął go w 2010 roku, a jego celem było wówczas sfotografowanie dziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkiego Jabłka i stworzeniem tym samym wyczerpującego katalogu Nowojorczyków. Z biegiem czasu poza robieniem portretów, zaczął także rozmawiać z bohaterami swoich zdjęć i w „katalogu” umieszczać ich cytaty lub całe historie. Po siedmiu latach, Stanton doczekał się dwóch publikacji oraz ponad dwudziestu milionów followersów w mediach społecznościowych. W tym czasie Stanton odwiedził blisko dwadzieścia krajów, gdzie także fotografował ludzi w ramach swojego projektu.

 

Na dzień dzisiejszy – jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Odbiorcy cenią go za szczerość i za autentyczność treści, którymi dzieli się ze światem. Twórcy zazdroszczą umiejętności rozmowy ze swoimi bohaterami, a wszyscy – są mu wdzięczni za przekazywanie tak ważnych i intymnych historii w tak nienachalny sposób.

 

Jego pierwsza książka przez 25 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów „New York Timesa”.

Brandon Stanton dokonał – wydawałoby się – niemożliwego. Z tłumu anonimowych, obcych ludzi,  spieszących ulicami miasta umiał skupić się na pojedynczym człowieku i poświęcić mu swój czas.  Słuchał historii, każdej jedynej i niepowtarzalnej.  Wierzył, że każdy z jego bohaterów przeżył w życiu coś pięknego i interesującego. Każdego spotkały niepowodzenia i, nierzadko, dramaty. Każdy z nich ma swoje pasje. I to o nich pisze. Szczere dialogi, przejmujące wyznania, zabawne anegdoty okraszone jedynymi w swoim rodzaju fotografiami zachwycają, porywają, intrygują i skłaniają do refleksji.

 

Brandon Stanton swoją niezwykłą przygodę z fotografią rozpoczął, kiedy stracił pracę handlowca. Fotografował początkowo w Chicago, Pittsburghu i Filadelfii, aż w końcu dotarł do Nowego Jorku.  Stanton, uzbrojony w aparat, przez trzy lata pokonywał pieszo całe kilometry z zamiarem uwiecznienia niebanalnych nowojorczyków. Będąc i działając tutaj, najpierw założył bloga Humans of New York, by po paru latach wydać książkę pod tym samym tytułem. Dzięki swojemu projektowi stał się rozpoznawalny na całym świecie i uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografów. Przez magazyn „Time” został uznany za jednego z „30 ludzi przed trzydziestką, którzy zmieniają świat”, a ABC News ogłosiło go „osobowością tygodnia”. Dziś nie fotografuje już tylko przechodniów na ulicach – współpracował z ONZ i został zaproszony do Białego Domu, aby sfotografować prezydenta Baracka Obamę. Mieszka w Nowym Jorku, podróżuje i ciągle pracuje nad nowymi projektami.

 

Za każdym razem, gdy Brandon Stanton zwalnia migawkę swojego aparatu, Nowy Jork zatrzymuje się na ułamek sekundy. Liczy się tylko człowiek i jego opowieść.

Jego projekt w przyszłości – wirtualnie i na papierze – zda świadectwo z tego, jak kiedyś żyliśmy i kim byliśmy. Bo te fotografie to portret nie tylko mieszkańców Nowego Jorku, ale nas wszystkich.