Fotografia smartfonowa

Współcześnie, większość dobrych smartfonów ma świetne aparaty. Oczywiście, nie da się ich porównać z czołowymi modelami lustrzanek czy bezlusterkowców, ale już z niektórymi aparatami kompaktowymi mogłyby stanąć w konkury. W niektórych konkursach fotograficznych pojawiła się nawet konkurencja: zdjęcia smartfonowe (nie, to nie żart). W końcu stare porzekadło mówi, że najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie. A plusem aparatu w smartfonie jest to, że praktycznie zawsze mamy go ze sobą!

 

Jakie telefony mają najlepszy aparat?

W nowoczesnych telefonach wbudowane aparaty naprawdę robią wrażenie. Wiele z nich ma jasny, stały obiektyw, dobry autofocus, funkcję HDR. Ceny telefonów, które mogą poszczycić się super aparatem nie należą do najniższych – ale w tym przypadku: cena równa się jakość.

 

Samsung Galaxy Note 8

Jeden z najlepszych na rynku, oferuje dwa tylne aparaty, oba stabilizowane optycznie. Jeden aparat jest szerokokątny i ma jasny obiektyw f/1.7, dzięki czemu pozwala na dobre zdjęcia w słabym świetle. Drugi aparat ma zoom 2x i pozwala robić udane portrety.

Huawei Mate 10 Pro

Flagowiec. Wyposażono go w podwójny aparat tylny (12 + 20 Mpx) z optyką Leica oraz zaawansowany system automatycznego rozpoznawania obiektów przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Pomaga on również w trybie portretowym, by uzyskać lepszy i bardziej naturalny efekt małej głębi ostrości, by wydobyć twarz z rozmytego tła.

LG V30

Przyszłość fotografii. Ma dwa aparaty z tyłu – klasyczny szerokokątny 16 Mpx oraz ultraszerokokątny 13 Mpx (możemy nim objąć znacznie szerszy kadr, co często bywa przydatne). Stabilizacja optyczna jest dostępna na pierwszym z tych aparatów. Wspomaga ona bardzo jasny obiektyw f/1.6, więc liczyć można na dobrej jakości zdjęcia w słabym świetle (np. wewnątrz pomieszczeń).


Apple iPhone 8 Plus

Lider od lat. Apple króluje na rynku technologicznym, często wyprzedzając konkurencję. Ten model ma dwa aparaty tylne – jeden klasyczny, drugi z zoomem 2x. Wykonuje ładne zdjęcia w dobrym oświetleniu. Świetnie wypada natomiast w trybie portretowym, w którym uzyskujemy pięknie rozmyte tło i efekty artystyczne (np. wycinanie tła lub nakładanie oświetlenia na twarz).

Rady, jak robić fenomenalne zdjęcie smartfonem

Pamiętaj o kompozycji

Zachowaj proporcje obrazu. Podczas robienia portretów – unikaj ciasnego kadrowania. W przeciwnym razie nos portretowanej osoby będzie ogromny, a uszy maleńkie (to spowodowane jest szerokokątnymi obiektywem wbudowanym w telefon). Najlepsza odległość to około 1-2 metrów.  Obiektywy smartfonów lepiej sprawdzają się do fotografowania krajobrazów. Dobrze jest zmieścć w kadrze kilka elementów, położonych bliżej i dalej– nie tylko dalekie morze czy góry, ale i bliżej leżący kamień czy krzew.

 

Zapomnij o cyfrowym zoomie

Cyfrowy zoom to nic dobrego. Skutecznie psuje jakość zdjęć i prowadzi do katastrofalnych efektów. Zbliżenie działa jak kadrowanie zdjęcia – im mocniej, tym fotografia będzie gorszej jakości i tak samo działa zoom. Dlatego raz na zawsze zapomnij o zoomie. Chcesz przybliżyć? Podejdź.

 

Pilnuj światła

Aparaty w telefonach komórkowych powoli dorównują lustrzankom pod względem liczby megapikseli, jednak nadal dużo im brakuje, jeśli chodzi o fotografowanie w słabym oświetleniu.  coraz lepiej radzą sobie Zdjęcia z komórek są często zaszumione, niewyraźne. Aby tego uniknąć, najlepiej fotografować, kiedy jest jasno. Inaczej trzeba się liczyć z tym, że zdjęcia będą miały spore szumy.

Unikaj też zbyt mocnego światła, gdyż smartfony mają tendencję do prześwietlania zbyt jasnych obszarów.

 

Dbaj o szkło obiektywu

Z telefonu korzystamy bardzo często, nosimy go w kieszeniach i torbach, często rzucając go gdzie i jak popadnie. Przez to łatwo można zabrudzić lub co gorsze – zniszczyć obiektyw. Warto więc zainwestować w obudowę i być ostrożnym.

 

Polub obróbkę

Na rynku istnieje wiele aplikacji, dzięki którym możemy dość mocno poprawić jakość i wygląd naszego zdjęcia. Snapseed wyróżnia się tym, że można podkręcać kolor tylko wybranych części obrazu, Photoshop Express ma ciekawe ramki, Simply B&W jest najlepsze do czarno białych zdjęć, VSCO Cam polecają profesjonaliści. Bezpośrednio w ustawieniach aparatu można zmienić kontrast, ostrość, saturację czy wyrównać horyzont. Warto o tym pamiętać!