Fotografia artystyczna i użytkowa

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach sztuki, w fotografii także wyodrębnić można parę głównych rodzajów. Każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania, podobnie jak każdy fotograf pragnie w swoich pracach oryginalności i tego, by dzięki swojej wyrazistości mogły być one rozróżniane wśród innych prac.
Główny podział w świecie fotografii wyróżnia: fotografię artystyczną i użytkową.

Fotografia artystyczna, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona, by działać na zmysły, by podziwiano jej walory artystyczne i zamysł twórcy. Ma być piękna, zmysłowa i pobudzać wyobraźnię. Fotografie tego rodzaju oglądać można na wszelkiego rodzaju wystawach, konkursach czy stronach internetowych. W świece działa wielu artystów, którzy tworzą własne projekty, jako sposób wyrażania twórczości artystycznej.
Dzielą się nimi, umieszczając je w internecie, który obecnie stał się przepustką do wielkiej kariery. Własna wystawa to jedno, jednak fotoblog lub zaprezentowanie swoich prac na forum pozwalają na dotarcie do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców. Dzięki temu można wejść z nimi w dialog, poznać różne opinie, skonfrontować swoje podejście ze światopoglądem zarówno laików jak i profesjonalistów.

W fotografii artystycznej chodzi o to, by była ona niesztampowa i niekomercyjna. Fotograf-artysta różni się od innych twórców jedynie narzędziem, korzystając z aparatu zamiast z pędzla czy z dłuta. Pozostałe elementy dzieła są niezmienne. Zasady kompozycji otwartej czy zamkniętej, statycznej bądź dynamicznej, zasada złotych punktów, pierwszego i drugiego planu, wewnętrznego przekazu, nietypowego, indywidualnego spojrzenia na obiekt pozostają bez zmian.

Sesje okolicznościowe to kolejny rodzaj fotografii artystycznej. Zarówno plenerowe jak i te studyjne, portretowe, ślubne czy z okazji ważnych okoliczności. Zdjęcia wówczas wykonane pełne są artyzmu i kunsztu. Fotograf podczas sesji stara się, by była ona na jak najwyższym poziomie – liczy się po równo moment naciśnięcia spustu migawki jak i postprodukacja obejmująca edycję. Liczy się pomysł i niezwyczajne podejście do tematu, obojętnie czy w doborze barw, kompozycji czy treści zdjęcia.

Fotografia użytkowa wyróżnia dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest fotografia komercyjna, stricte użytkowa – to zdjęcia reklamowe, plakaty i banery promujące przedsiębiorstwo. Przedstawiają one konkretne usługi i przedmioty, ukazując ich zalety w jak najlepszym świetle, lecz z zachowaniem wiarygodności. Podobnie jest w przypadku zdjęć do aukcji internetowych, ilustracji do podręczników czy innych książek. Zdjęcia te zobaczyć można w katalogach, na stronach internetowych danych firm czy na ulotkach.

Drugim rodzajem jest fotografia reportażowa. Ma ona na celu udokumentowanie zdarzeń, ukazanie ich takimi, jakimi naprawdę są. Oczywiście, to także wymaga kunsztu artystycznego, jednak ze względu na samą rolę – jaką jest dostarczenie informacji – liczy się tutaj użytkowość.

Nie należy jednak popadać w skrajności: zdjęcia reportażowe oraz reklamowe nie mogą być zbyt przerysowane, ponieważ odwróci to uwagę od treści i wyda się mało wiarygodne. Ich rola jest również odmienna niż w przypadku zdjęć typowo artystycznych: zadaniem takich fotografii jest przede wszystkim promocja oraz przekazywanie informacji.

Fotografie stały się świetnym nośnikiem informacji, dlatego też fotografia użytkowa obejmuje takie dziedziny jak: kryminalistyka i medycyna sądowa (utrwalanie dowodów, miejsc zbrodni, wygląd podejrzanego), architektura czy korporacje (zapamiętywanie np. projektu, wzoru, sposób na archiwizowanie bez pisania dokumentów). Opisy chorób w medycynie, ilustracje w podręcznikach, a nawet zdjęcia prywatne w gospodarstwie domowym są zdjęciami użytkowymi.