Błędy, które oddalają od fotograficznego rozwoju

Fotografia to dziedzina sztuki, która – jak wszystko – wymaga od nas nieustannej pracy nad sobą i rozwoju. Nie możemy pozwolić sobie usiąść na laurach i „odpocząć”. Mówiąc kolokwialnie – konkurencja nie śpi, lecz co najważniejsze: naszym celem powinno być stałe doskonalenie siebie i dążenie do ideału. Dzięki temu będziemy tworzyć nowe, lepsze zdjęcia, pełne duszy, piękna i oryginalności. Aby osiągnąć ten cel, warto unikać paru błędów, które niekiedy mogą pokrzyżować nasze plany. Unikając je, stajemy się lepszymi fotografami. Do dzieła!

  • Niewiedza

Za cel obierz sobie doskonałą znajomość swojego sprzętu i stałe doskonalenie umiejętności. Niech akcesoria i wiedza, które masz i którymi się posługujesz, będą twórczym kierunkowskazem i pomocą, a nie przeszkodą. Potęga fotografii tkwi w naszych głowach, a nie parametrach sprzętu. Jeśli więc opanujesz technikę, nawet małpką zrobisz zdjęcia na miarę światową.

  • Inni

Oczywiście, świetnie jest się inspirować i czerpać z dokonań najlepszych fotografów, jednak nie wpadaj w schemat: oni są świetni, ja nic nie umiem lub co gorsza: nie kopiuj! Nie oglądaj się na innych, skup się na sobie i fotografuj tylko to, co czujesz. Nie rób nic na siłę. 

  • Brak kreatywności 

Poprzedni podpunkt bardzo się z tym łączy. Wzbijaj się na wyżyny swoich twórczych możliwości i staraj się wymyślać wciąż nowe pomysły i ciekawe rozwiązania. Szukaj inspiracji w codzienności, każdego dnia, ale też w albumach fotograficznych, na stronach i na wystawach – szukaj kadrów i ciekawych rozwiązań, niech pobudzają Twoje pokłady kreatywności. 

  • Lenistwo 

Nie odkładaj niczego na później. „Jutro” może zmarnować najlepszy pomysł. Fotografia opiera się na nawykach i.. zrozumieniu światła. Nawyki trzeba kształtować przez codzienne ćwiczenia. Nie wolno dokładać aparatu na półkę. Im częściej fotografujesz tym bardziej poznajesz aparat i sztukę fotografowania. Może postaw sobie za cel robienie jednego świetnego zdjęcia dziennie? Wyrobisz w sobie wówczas nawyk obserwacji i reakcji. 

  • Ograniczenia

Stale poszukuj i odnajduj swoje ścieżki. Sięgaj po różne rodzaje fotografii, korzystaj z różnych obiektywów: odkrywaj, co jest ty, co najbardziej Cię cieszy.

  • Chaos

Nigdy nie pozwól sobie na to, by mieć w archiwum bałagan. To ogromne ograniczenie. Gdy zainwestujesz czas i zadbasz o to, by mieć porządek, łatwiej i przyjemniej będzie Ci się pracowało. Segreguj nie tyle wg. daty, ale też stwórz folder, do którego przeniesiesz najciekawsze kadry i największe swoje dzieła. Dzięki systematycznemu przeglądaniu archiwum, łatwiej będzie Ci też wyciągać wnioski na przyszłość i poprawiać to, co wymaga ulepszenia. 

  • Jakość nie ilość

Bez względu na tematykę i gatunek fotografii, zawsze pokazuj ludziom najlepsze kadry i najciekawsze zdjęcia. Nie zalewaj ludzi setką nic nie wnoszących fotografii.  reguły wystarczy pokazanie jednego ujęcia, aby zainteresować widza naszymi opowieściami. Dopiero potem można pokazywać następne.

Jak widzisz, jest wiele rzeczy – z pozoru logicznych – o które należy zadbać, by ciągle się rozwijać i dawać z siebie wszystko. Warto pamiętać też o systematyczności i o tym, by mieć cel i konsekwentnie go realizować. To z początku nie jest łatwe (siła nawyku), jednak na pewno warto. Do dzieła!