Agata Serge – czołowa polska portrecistka

Polska fotografia może poszczycić się wieloma świetnymi artystami. Pracują zarówno w świecie reportażu, mody, reklamy czy zajmują się fotografią uliczną, ślubną, blogową lub portretową. Każdy ma swój styl i umie go odpowiednio zaprezentować Zdobywają nagrody, mają swoje wystawy na całym świecie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest Agata Serge, która w swojej pracy skupia się głównie na portretach i fotografii modowej (a 90% jej zdjęć jest w czerni i bieli). Pracuje ona głównie w profesjonalnymi modelkami, wykonując fotografie modowe dla największych magazynów i marek.

Agata Serge urodziła się w 1990 roku. Swoje pierwsze kroki fotograficzne stawiała w Amsterdamie, gdzie też odbyła się jej pierwsza wystawa fotograficzna. Jej głównym zajęciem (i pasją) jest fotografowanie portretów i mody. Kocha piegi i czarno-białą fotografię. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele sukcesów i nagród. W 2014 roku została okrzyknięta jednym z najbardziej obiecujących fotografów mody, a jej zdjęcia ukazały się w książce New Dutch Photography Talent of 2014, a od paru lat jej zdjęcia ukazują się w największych magazynach na całym świecie.

W fotografii szuka oddechu od rzeczywistości, spokoju i ciszy. Ze swoimi modelkami pracuje „po kumpelsku”, ogromną wagę przykłada do rozmowy, dzięki czemu na jej zdjęciach widać emocje. Swoje modelki poznaje bliżej, zmniejszając dystans, a dzięki temu może stworzyć wizję, z jaką chciałaby oddać daną osobę.

Zasłynęła cyklem z piegami w roli głównej. W jego ramach pragnie odwiedzić jak najwięcej miejsc i spotkać się z kobietami, dzięki którym będzie mogła oddać różnorodność twarzy, spojrzenia, człowieka. Traktuje to poniekąd jak projekt socjologiczny, gdyż, jak sama mówi: „Z doświadczenia wiem, że posiadanie piegów wiąże się również z różnymi problemami. Zdarza się, że są źródłem kompleksów, wiele osób oddałoby wszystko, żeby móc się ich pozbyć. Nieraz słyszałam, że dzięki moim fotografiom ich bohaterowie zaczęli bardziej akceptować siebie i muszę przyznać, że jest to dla mnie bardzo ważne.
Duży sukces napędza ją wciąż do działania, co widać w ciągłym zgłaszaniu prac do konkursów (m.in. Monochrome Photography Awards 2016, Fine Art Photography Awards 2016, International Photographer of the Year 2015, Moscow Photo Awards 2015) i zabieganiu o publikacje (m.in. w Digital Photographer, K-Mag, New Dutch Photography Talent 2014).

Poza fotografowaniem, zajmuje się także prowadzeniem warsztatów. Głównie w Holandii i na Kostaryce, choć parokrotnie działała także w Polsce. Nie stawia się jednak w roli nauczyciela, a stara się zmniejszyć dystans i nie hierarchizować nikogo. Jej warsztaty przybierają formę spotkania autorskiego połączonego z możliwością wzbogacenia portfolio o zdjęcia zdjęcia profesjonalnych modelek w nietuzinkowych lokalizacjach.