Drone Photo Awards 2020

Drone Photo Awards to największy i najbardziej ceniony na świecie konkurs fotografii i video lotniczych. Co roku gromadzi tysiące fotografów z całego globu, chcących zaprezentować swoje prace przed szeroką publicznością. Wybieranych jest kilkadziesiąt najlepszych fotografii w 9 kategoriach fotograficznych i 2 filmowych. W tym roku triumfy święciły zdjęcia natury i komentarze odnoszące się do sytuacji społecznej w trakcie i po pandemii koronawirusa.

 

 

Konkurs jest otwarty na różne formy wykonywania zdjęć, nie tylko dronami, ale też z użyciem helikopterów, balonów, paralotni, sterowców, rakiet, latawców i innych urządzeń lotniczych. Ma na celu ukazywanie innych, odmiennych od tradycyjnych, form fotograficznych.
Wszyscy zwycięzcy są ogłaszani w czasie oficjalnej gali, która odbywa się corocznie w Sienie we Włoszech, gdzie ma miejsce także wystawa najlepszych prac. Z całego świata zapraszani są artyści, media, fotograficy i przedstawiciele z branży po to, by wspólnie podziwiać sztukę w czasie jednej z największych imprez fotograficznych na świecie.
Dzięki temu – zarówno jako że jest to jedna z nagród, ale także dlatego, że tego typu spotkania zawsze są owocne we współpracę – fotografowie nagrodzeni w Drone Photo Awards nawiązują współpracę z największymi wydawnictwami na świecie. Dotychczas ich prace ukazywały się m.in w The Guardian, El Pais, Internazionale, Corriere Della Sera, The Times, The Sun, CNN, Spiegel Online, Daily Mirror. Plusem konkursu jest to, że prawa autorskie cały czas należą się fotografom, a prawa przysługujące organizatorom mają służyć tylko i wyłącznie promocji twórców i celom marketingowym konkursu.

 

 

Drony już parę lat temu weszły do powszechnego użytku, a mimo to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzięki nim możemy spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, dostrzec więcej i przekształcić swój sposób pojmowania. Kiedyś, by zrobić zdjęcie z perspektyw lotu ptaka, trzeba było wynająć samolot, dzisiaj wystarczy smartfon, kamerka i sterownik. Wszystko stało się o wiele prostsze i bardziej dostępne. Co ciekawe – i dobre – dzisiaj sprzęt do fotografii lotniczej nie jest już tak drogi jak był parę lat temu, a jego jakość jest naprawdę wysoka.

 

 

Tegorocznym zwycięzcą – fotografem roku – został ogłoszony Jim Picot. Ukazał piękną formacje w kształcie serca. Jest to wynik zdarzenia, które miało miejsce chwilę wcześniej – gdy rekin wpłynął do ławicy łososi. Na zdjęciu klarownie widać zachowanie ryb.
Polak Tomasz Kowalski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Urban zdjęciem pięknie przedstawiającym miasto nocą, obrazem czystym, linearnym i przywodzącym na myśl futurystyczne klimaty.
Mohamed Azmeel wygrał w kategorii Wedding, obrazem ukazującym modelkę leżącą na plaży w pięknej, bogato zdobionej sukni ślubnej.
Tomer Appelbaum zwycięską pracą ukazał z kolei sytuację w społeczeństwie, które zgromadziło się na wielkim placu, przepisowo przestrzegając odległości 1,5 od siebie.
Jednym z najciekawszych zdjęć było pierwsze miejsce w kategorii People Frozen Land, przedstawiające zaprzęg konny ciągnący sanie po zamarzniętym jeziorze.

 

Jak widać po samych pracach, zdjęcia lotnicze to obrazy zupełnie innego rodzaju. Świetnie, że ta fotografia staje się coraz bardziej popularna.