Podsumowanie roku w fotografii ślubnej

Jak zawsze o tej porze, wszędzie pojawiają się podsumowania. Koniec roku to czas, gdy wspominamy ostatnie dwanaście miesięcy, liczymy nasze osiągnięcia, tworzymy nowe plany. To też czas większych podsumowań, rozdawania nagród i wyróżnień. „Najlepsze zdjęcie roku…”, „Najlepszy fotograf…”, brzmi znajomo, prawda? 

W tym roku zajrzyjmy do tego, co działo się w fotografii ślubnej w mijającym roku. Agencje prasowe i magazyny branżowe, a także konkursy ogłosiły swoje werdykty, kto i co okazało się być w tym roku najlepsze.

 

International Wedding Photography Of The Year 2019 wyróżniło najlepsze zdjęcia o tematyce ślubnej, a wśród nagrodzonych byli także Polacy.
IWPOTY Awards jest konkursem skierowanym do profesjonalnych fotografów ślubnych z całego świata. Mimo że jego pierwsza edycja miała miejsce w 2017 roku, to w ciągu tych dwóch lat zdołał zdobyć szerokie międzynarodowe uznanie, a to dzięki poziomowi wyróżnianych prac.
Mamy tutaj 11 kategorii: czarno-białe, album, portret pary, wieczór panieński i kawalerski, parkiet, zdjęcia zaręczynowe, genialna lokalizacja, fotografia analogowa, z wysoka, portret solo i pojedyncza klatka. Wyłoniony jest też zwycięzca nagrody głównej i główne wyróżnienie.

 

W tym roku główna nagroda została wręczona parze fotografów z Vancouver w Kanadzie – Cat i Jeff, którzy sfotografowali wesołą i pełną energii parę. W swoje wesele wpletła ona wiele kulturowych i tradycyjnych wątków, a nic nie było w stanie zepsuć ich dobrego humoru. 

Zwycięzcą w kategorii czarno-białe był Rafał Donica, po raz pierwszy biorący udział w konkursie. Przedstawił moment zapalenia sztucznych ogni, co – jak sam mówi – nie wyszło by tak dobrze bez współpracy gości weselnych.
Polak, Mariusz Sidelników, zdobył nagrodę w kategorii genialna lokalizacja, umiejscawiając swoją sesję w Tatrach. Gra świateł na tym zdjęciu jest imponująca.

 

 

Junebug Weddings wybrało z kolei najlepszych fotografów ślubnych. Junebug Weddings jest serwisem zrzeszającym w jednym miejscu ślubnych usługodawców i pary młode. To istotne miejsce w sieci, które często wyznacza najważniejsze trendy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: małe kameralne wesele na plaży albo wielka uroczystość na setki gości. Fotografie prezentowane w serwisie wyróżniają się świetną jakością i indywidualnym stylem każdego artysty. Rok rocznie Junebug Weddings wybiera najlepsze zdjęcia zaręczynowe, najpiękniej uchwycone lokalizacje i wisienkę na torcie – najlepsze zdjęcie roku.

 

 

Barbara Duchalska, Polka, znalazła się w gronie wyróżnionych. Robiła reportaż ślubny w Lubiążu koło Wrocławia, a mimo że działa w branży dopiero od trzech lat, jej prace są na bardzo wysokim poziomie. Darek Łukasik z kolei zdobył nagrodę za najpiękniejszy portret panny młodej. To melancholijne i pełne ciepła zdjęcie zostało wykonane w Glen Etive w Szkocji.

 

 

Od paru lat można obserwować bardzo ciekawą tendencję w branży ślubnej. Zdjęcia przestają być konwencjonalne, oczywiste i lekko nudne. Coraz częściej kadry nas zaskakują – albo ukazanymi emocjami albo lokalizacją. Najczęściej to jednak wyczucie chwili i dążenie do czegoś nowego prowadzą do najciekawszych ujęć. I niech tak będzie dalej – twórzmy własny styl, który nie tylko odda rzeczywistość, ale będzie kazał zastanowić się nad nią.