Najciekawsze gatunki fotografii

Fotografia to jedna z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin sztuki (niekoniecznie użytkowej). Obecnie z każdej strony otoczeni jesteśmy obrazkami, reportażami, zdjęciami. Katalogi, magazyny modowe, bilbordy, gazety podróżnicze. One wszystkie opierają się na fotografii, która stała się najlepszym i najsilniejszym środkiem przekazu. Poza podziałem fotografii ze względu na fotografowany obiekt (link), na przeznaczenie (link) i na miejsce fotografowania (link), istnieje niezliczona ilość typów fotografii. Dziś parę najważniejszych, które warto znać i wiedzieć czym się charakteryzują.

I. Fotografia prasowa (reportażowa/fotoreportaż) – to sztuka, które jednocześnie ma do spełnienia bardzo ważną misję: wzruszyć, wstrząsnąć, zaciekawić, zwrócić uwagę na dane zagadnienie. Fotoreporter ma za zadanie oddać aktualny obraz zastanej przez niego rzeczywistości. Często pracuje w bardzo trudnych warunkach, które uniemożliwiają osiągnięcie upragnionego artystycznego wyniku, lecz i tak zawsze najważniejsza jest tutaj prawda i autentyczność. Fotoreporter obserwuje świat wokół niego, wyłapuje komizm i ból, a później używa swoich umiejętności tak, by móc w sposób precyzyjny i zrozumiały dla wszystkich oddać to, co zarejestrował. Chodzi o to, by jednym zdjęciem opowiedzieć całą historię, która wyrazi więcej niż słowa. Fotografia prasowa jest dokumentacją naszych czasów, która będzie żyła z przyszłym pokoleniami.

II. Fotografia naukowa – umożliwia naukowcom, badaczom czy podróżnikom wierne udokumentowanie przedmiotów ich badań. Zarówno dalekie kraje i codzienne życie mieszkańców, jak też o wiele bardziej precyzyjne zdjęcia stworzeń żyjących pod wodą, gór, wulkanów, roślinności. Z użyciem odpowiedniego sprzętu robione są zdjęcia w kosmosie, co pomogło poszerzyć wiedzę o nim i o jego historii. Dużą rolę odgrywają tutaj także aparaty zdolne do rejestrowania obrazów mikroskopijnych, dzięki czemu można było odkryć świat jednokomórkowców, bakterii, pleśni i innych mikro-organizmów. W fotografii naukowej chodzi o to, by wypracować nową perspektywę i z dystansu spojrzeć na pewne zależności w przyrodzie, których nie zauważylibyśmy gołym okiem. Pozwala to na poszerzanie horyzontów i wiedzy, a co za tym idzie – lepsze poznanie świata.

III. Fotografia mody – najczęściej robiona na zlecenia, dla czasopism modowych lub marek odzieżowych. Na rezultat pracy wpływ ma tutaj nie tylko fotograf, ale także cały sztab ludzi, którzy pracują przy sesji: wizażyści, styliści, dyrektor kreatywny (zleceniodawcy), asystenci fotografa. Fotografia mody to ukazanie artystyczne ukazanie obecnych trendów, odzieży i innych aspektów mody. Podczas sesji (obojętnie czy to w studio czy w plenerze) należy trzymać się ustalonego wcześniej planu i wywiązać z zaleceń zleceniodawcy.

IV. Fotografia dziecięca – jeden z najpopularnieszych gatunków fotografii. Ukazuje dzieci i noworodki, jest zapisem najważniejszych chwil i pomaga w zapamiętaniu wyjątkowych chwil i uchwyceniu emocji. To fotografie zarówno amatorskie, rodzinne, na własny użytek, jak i te profesjonalne, robione przez zawodowców. Liczy się dobry, szybki sprzęt (i znajomość jego możliwości), który nadąży za małym modelem, jak i podejście do młodego bohatera, nawiązanie z nim kontaktu i pozostawienie swobody.

V. Fotografia lotnicza (aerofotografia) – oddaje świat z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy. To nic innego, jak zdjęcia „z lotu ptaka”, czy to z samolotu, helikoptera, szybowca czy paralotni (a od niedawna także z dronów). Kadry na dużej wysokości mogą przedstawiać rozmaite sceny: gdy aparat trzymamy pionowo w dół – abstrakcje złożone z pół, lasów czy zbiorników wodnych; jeśli poziomo – mogą być teoretycznie standardowe ujęcia panoramiczne, które jednak będą ciekawsze dzięki „wyższemu” podejściu do tematu. Fotografia lotnicza ma zastosowanie w reklamie, nauce czy reportażu.